Hematyt - czyli Wańka - Wstańka wśród kamieni ;)

Słowo hematyt pochodzi z greki i oznacza kamień krwi (hema - krew -> stąd hematolog - lekarz od krwi) Zamoczony hematyt ukazauje nam powiem nieco barwy czerwonej, za sprawą znajdującego się w nim żelaza. Tworzy sie poprzed utleniania żelaza. To połączenie tlenu i żelaza również bywa tłumaczone jako połączenie tego co twarde i ziemskie, z tym do eteryczne i przynależne do wyższych sfer. Ziemia zawiera w sobie bardzo dużo hematytów. Mówiąc ziemia w przypadku hematytów, zwykle odwołujemy się do samej głebi naszej planety. Niekoniecznie do tej jej warstwy żyznej, stosunkowo zewnętrznej z perspektywy kosmicznej.Hematyt łączy w sobie Yin i Yang - równowaga przeciwieństw


Nie wiem, czy pamiętacie takie lalki Wańki-Wstańki (przygotowując ten artykuł zorientowałam się, że całe dzieciństwo mówiłam na to Bańka-Wstańka :) )Mniej więcej tak działa również hematyt, który zawsze dąży do równowagi. To jest kamień, którego nie ma sensu używać za dużo, bo może powodować zmęczenie. Jeżeli na przykłąd medytujesz z nim, on sprawi, że ciało od razu da ci sygnał, że chcesz osiągnąć zbyt dużo, jak na Twój etap. Z jednej strony oczywiście to dobrze, bo dba o nas, żebyśmy zbytnio nie forsowali swoich możliwości. Natomiast trzeba mieć to na uwadze, gdy chcemy właśnie coś drastycznie w sobie przekroczyć i potrzebujemy wszystkie siły wysilić, by przyszła zmiana.
Na gruncie kultury chińskiej mówi sie o tym, że łaczy w sobie Yin i Yang - znak, który na pewno znacie. Łaczy ze sobą to co ziemskie, z tym co duchowe (patrz punkt -> Hematyt i jego srebrna aura
)

Hematyt i jego związek z krwią


Hematyt zawiera w sobie dużo żelaza, co generalnie pokrywa się z tym, jak zwykle go używano. Poprawia on cyrkulację krwi, poleca się go przy anemiach i w okresach oczyszczania. Będzie sprzyjał oczyszczaniu wątroby. GPoprzez usprawnienie przepływu krwi wpływa pozytywnie na cały nasz organizm, doprowadzając go do równowagi - i tu znów: polepszy przepływ krwi, co nie znaczy, że przyspieszy bez limitów. Dzięki temu ma działanie tonizujące na cały organizm.
Używano go również w przypadku krwawień. Jest też kamieniem, który towarzyszy kobietom w trakcie i zaraz po menstruacji - jak już się domyślacie - przywracając organizm do równowagi po wydatku energetycznym, jakim jest okres.
Niemniej wszystkie osoby, które mają problem zarówno z zakrzepami, jak i krwotokami, powinny zastanowić się, czy przypadkiem hematyt nie jest dla nich.

Hematyt i jego srebrna aura


Generalnie hematyt jest czarny ze srebrnym (czasem przechodzącym w cieplejsze tony, w stronę złota) - jest jednym z bardziej ciekawych kamieni pod względem estetycznym. Jednak ten jego blask jest sygnałem odnoszenia do rzeczywistosci metaficznej.Jeśli chodzi o czakry to jest silnie związany z czakrą podstawy, ale ten właśnie połysk sprawia, że kamień ten bardzo silnie oddziałuje z czakrą korony, czyli najwyższa. Dzięki temu zapewnia on balans naszej istoty w planie kosmicznym. No dobra, trochę to ezoterycznie brzmi, ale mniej więcej możecie sobie wyobrazić to jako linkę pomiędzy czakrą podstawy, a czakrą korony - hematyt poprawia przepływ na tej linii - sprawia, że równowagę znajdujemy nie tylko sobie, ale też w relacji ze światem, który nas otacza. Z jednej strony sprawia, że dobrze zakorzeniamy się w naszym życiu, a dzięki temu pozwala naszej koronie (w sensie korony drzewa) się rozwijać.

Hematyt i jego funkcja ochronna


Hematyt noszony blisko ciała pochłania wszelką negatywność. W przeciwieństwie do innych kamieni, nie tylko odbija go, ale również gromadzi wewnątrz, dlatego musimy pamiętać o jego oczyszczaniu i naładowywaniu. Idelanie byłoby go oszczyszczać poprzez zakopywanie w ziemii i doładowywać na słońcu, ale generlanie dla kamieni ważny jest kontakt z żywiołami i planetami (szczególnie słońcem i księżycem, ale jeżeli znacie się na tym bardziej i w waszych horoskopach występuje jakiś istotny układ plantarny, to dobrze też je wtedy zostawić na parapecie - szczególnie te kamienie, których często używacie i są Waszymi bliskimi kamieniami). Dzięki swojemu czarnemu kolorowi szybko przyciaga do siebie energię ze słońca, więc każda chwila na słońcu doda mu energii.
Hematyt potrafi też odbijać niektórą negatywną energię - jak lustro, do którego zresztą jest podobny, ze wzgledu na swoją srebrną poświatę).
W starozytnym Egipcie kobiety wkładały hematyt pod poduszki, żeby chronił jej dzieci, również te nienarodzone, aby stały się zdrowe.

Hematyt - skupienie i uwaga


Ze wzgledu na swoje równoważące działanie jest też często używany w medytacji i wszędzie tam, gdzie potrzebujemy się skupić. Będzie więc idealnym kamieniem, dla osób, które się uczą, studentów lub przez ważnym egzaminem. Hematyt to idealny towarzysz w moemtach rozporszenia, kiedy poprzez pośpiech i stres i wynikający z nich brak skupienia, wszystko leci nam z rąk i nie się nie udaje, tak jakbyśmy tego chcieli

Hematyt - gdzie jest wydobywany, największe złoża


Największe złoża wydobywa się przy Jeziorze Górnym w Ameryce Północnej. Nastepne to Minas Gerais w Brazylii, Cerro Bolívar w Wenezueli, oraz Labrador i Quebec w Kanadzie.

W Polsce – na terenie Rezerwatu Archeologicznego Rydno (województwo świętokrzyskie, pomiędzy Starachowicami a Skarżyskiem-Kamienną) – był tu eksploatowany już od schyłkowego paleolitu, w okolicach Nowej Słupi (Góry Świętokrzyskie), w Karkonoszach, w Tatrach, w Kotlinie Kłodzkiej, Rudawach Janowickich – m.in. hałdy d. kopalni "Victoria" w Ogorzelcu, Górach Kaczawskich, spotykany jest na Kujawach.


Występuje także na Marsie.
Dogaduje się dobrze z jaspisem.

0 komentarze:

Prześlij komentarz