Motyl - symbol transformacji

Motyl jest chyba najpiękniejszym symbolem transformacji. Z poczwarki rodzi się piękna, delikatna istota. Ten symbol jest tak mocno zakorzeniony w naszej kulturze, że stał się również synonimem duszy - przemiana byłaby tu ta przemianą ostateczną, czyli naszą śmiercią.Taniec motyla
Ale pomimo tych ostatecznych konotacji motyl w wielu kulturach bardziej kojarzony jest z radością. Kto z nas nie zachwycał się jako dziecko lotem motyla?! Piekny ruch w połączeniu z zachwycającymi kolorami tworzy przepiękne widowisko.W Chinach motyl jest symbolem małżeńskiego szczęścia.
Plemiona Navajo i Hopi tańczyły taniec motyla. W tradycji Hopi młode dzieczyny obcinały włosy w kształcie skrzydeł motyla, aby dać znać, że są do wzięcia.
W japonii motyle uważane są za dusze osób, które odeszły.
W starożytnej Grecji były symbolem psyche - części duszy, który jest nieśmiertelna.
W sztuce gnostyckiej przedstawiano śmierć jako depczącą anioła. Któż z nas nie słyszał, że motyle zyją tylko dobę i bardzo łatwo je zniszczyć. W naszej kulturze są symbolem wyjątkowego piękna, które płaci za to cenę swoją kruchością.


Niekończąca się przemianaRóznież z biologicznego punktu widzenia przemiana jest jedną z największych zalet motyli. Sa one owadami, a owady genialnie dostosowują się do zmieniających warunków. Jeden z gatunków motyla na wyspach UK zmienia ubarwienie z jasnej na ciemną, pod wpływem zanieczyszczenia środowiska (w okolicach ich niszy ekologicznej powstała fabryka).To właśnie tego uczą nas motyle. Piekno przemija, liczy sie życie - w każdej odsłonie. Gdy jest pieknie, to podziwiaj, jak jest trudno, to zakładaj pancerz i walcz o przetrwanie.

Nie bój się kolorów


Czasami najlepszy kamuflarz to kolorowe ubarwienie! Nie bój sie stosować nietypowych rozwiązań. Motyle są mistrzami kamuflarzu i nie boją się kolorów. Bierz z nich przykład. Myśl niesztampowo, szukaj rozwiązań tam, gdzie inni nawet nie pomyślą, żeby szukać. I nie bój się podążać za intuicją. Nawet gdy zdrowy rozsądek chce inaczej, "bo inni robią inaczej".

Czas wycofaniaPoczwarka  - stadium motyla jest tez metafora okresu przejściowego w naszym życiu (żałoba, zima, choroba, depresja). Uczy nas tego, że nie możemy być wiecznie aktywni. Każdy potrzebuje czasu na regenerację, wycofanie, bierność - to czas poczwarki, która musi wycofać się z życia, żeby rozwinąć się w swoją najpiękniejszą postać.


Motyl w snach


Motyl pojawiający się w Twoim śnie symbolizuje radość, energię, swobodną ekspresję własnego ja, wolność oraz sukces społeczny. Jest symbolem powtórnych narodzin, odrodzenia się, zmiany, metamorfozy, przejścia do innej, dojrzalszej fazy życia, zwiastuje realizację swojego potencjału. Teraz jest Twój czas!


Źródła:
http://www.pure-spirit.com/more-animal-symbolism/611-butterfly-symbolism
http://www.spiritanimal.info/butterfly-spirit-animal/

0 komentarze:

Prześlij komentarz