Wilk symbol instynktu, siły i okrucieństwa


Wilk jest jednym ze zwierząt totemicznych o bogatej symbolice. Siłą wilków jest inteligencja, insytynkt, poczucie wolności i świadomość wartości przynależnosci do grupy. Symbolizuje też lęk przed byciem zdradzonym lub brak zaufania. Jeśli wilk zaczyna pojawiać się w Twoim życiu (metaforycznie lub nie) skup się na tym, co podpowiada ci intuicja.

czerwony kapturek w lesie spotyka wilka leganda bajka znaczenie wilk


Wilk jako głos instynktu


Wielki oprócz inteligencji posługują się wczasie polowań instynktem, dlatego stały się jednym z jego symboli. Bajkę o Czerwonym Kapturku interpretuje się tak, że poprzez swoja naiwność, dziewczynka nie jest w stanie zobaczyć rzeczy oczywistej, że jej babcia nie jest wilkiem. Mało tego, bardzo łatwo wilk oszukuje Kapturka. Kolor czerwony jej ubrania jest tutaj kojarzony ze zbyt silnym skupianiem się na tym, co zewnętrzne, a to tylko pozory. Myślenie o swoim wyglądzie i osądzanie po zewnętrznych atrybutach nie pozwala nam dostrzec istoty rzeczy. To jest własnie nauka wilka w "Czerownym Kapturku".

Nasz stosunek do wilków pokazuje również, jaki mamy stosunek do głosu instynktu w nas samych - czy boimy się go czy traktujemy jako wewnętrzną mądrość i siłę.

czerwony kapturek odkrywa prawdziwą tożsamośc babci wilk bajka baśń podanie legenda

Wilka jako zew wolności


 Wilk idzie tam gdzie chce, wyrusza na samotne wyprawy na polowanie i doskonale zna wszystkie ścieżki w lesie. Nic go nie ogranicza, on jest panem terytorium. Wilki potrafią również przemieszczać się na duże odległości, prowadzać koczowniczy tryb życia. Stały się dla nas symbolem wolności. Gdy pojawiają się na naszej duchowej ścieżce warto skorzystać z ich umiejętności. Są świetnymi przewodnikami duchowymi. Uczą nas, że nikt nie da nam naszych marzeń w prezencie. Swoje własne marzenia możemy spełnić tylko my sami, nawet jeżeli wymaga to od nas wejścia do ciemnego lasu. Wilk doda nam odwagi.
Wilk też pomoże nam wyrażać siebie, swoje myśli, swoje intuicje i nauczy nas nieodczuwania wstydu. Dzięki nim staniemy się bardziej nami na ścieżce życia, ale bez zrywania więzów z najbliższymi. Wilk zna swoje miejsce w hierarchii, ale też umie do granic wykorzystać swoją siłę, wolność i indywidualność.


pełnia księżyca wycie wilków symbol znaczenie komunikacja tatuaż


Ciemna strona wilka


Wilk jest symbolicznie związany ze zdradą lub uczuciem zdradzenia. Może to oznaczać, że ktoś przekracza Twoje granice, albo Ty sam pozwalasz na to, by inni robili to na co dzień. Wilk przychodzi, żeby powiedzieć ci, żebyś zaczął walczyć o swoje granice, ale zanim zaczniesz walczyć, musisz je ustanowić. Żadna siła wewnętrzna nie da Ci pewności siebie, dopóki nie wyznaczysz swojego terytorium, miejsc, gdzie jesteś w stanie egzystowac z innymi i zachowań, które są akeptowalne dla Ciebie. Drugim etapem jest jasne komunikowanie otoczeniu, na co może sobie pozwolić, a na co nie. Dopiero gdy te dwa poziomy dopracujesz do perfekcji możesz zacząć bronić swoich granic. Ale pamietaj, że wilk nie działa na dziko. Ma swój etos, dzieki któremu potrafi w grupie silnych i agresywnych zwierząt utrzymać wspólnotę. W związku z tym w świecie ludzi musi to być tym bardziej możliwe.
Z kwestią zdrady związane jest określenie wilcza przyjaźń, czyli niegodna zaufa­nia (w bajce Pasterz i wilk Ezopa pasterz powierza stado zaprzyjaźnionemu wilkowi, który pożera wszystkie owce). Inne określenie koajrzące wilka ze zdradą, to wilk w owczej skórze.


wilka las podświadomość zew natury wewnętrzny dzikus zwierze totemiczne

Wilk w naszych snachwilk w snach sennik co oznacza sen z wilkiem marzenia fantazje

Wilk w snach kojarzony jest z bardzo silnymi energiami - seksualnoscią, dominacją, przemoca. Z jednej strony możemy czuć silne zagrożenie - od partnera, kogoś bliskiego, kto przekracza nasze granice i szantażuje nas swoimi emocjami, by postępować dalej.
Czasem wilk pojawia się, gdy nasza relacja rozwija się zbyt szybko lub w kierunku, w którym nie do końca jesteśmy przekonani, że chcemy podążać.

W pozytywnym konteście wilk może pojawiać się jako przewodnik duchowy, który chce nauczyć Cię wyzwolenia swoich insynktów, poznania ich mocy i nawiązania rozmowy z swoim wewnętrznym głosem.

Wilki w wierzeniach Słowian


Wilki u Slowian wywoływały lęk - kojarzone były z okrucieństwem, nienasyconą żarłocznością, żądzą mordu, ale i skutecznoscia polowania. W niektórych rytuałach przywdziewali na siebie skórę wilka, która miała przekazać im siłę wilka. Ludzi odprawiających ten ryt nazywano okrutnikami.
Te wyobrażenia prawdopodobnie dały początek wyobrażenim o wilkołakach - ludziach zamieniających się w wilki i polujących. Stały się ono symbolicznym wyobrażeniem rozdwojenia jaźni.wilk okrucieństwo polowanie spryt siła skóra wilka obrzędy słowianie

Wilk w różnych mitologiach

W starożytnej Grecji wilk (lykos) często pojawia się w mitologii i przypisywany był Apollowi – bogu światła słońca. W starożytnym Rzymie wilk był symbolem boga wojny Marsa. Uważano, że pojawienie się wilka przed bitwą wróżyło zwycięstwo. W kulturze nordyckiej wilk był zwierzęciem świętym. Bóg Odyn występował w otoczeniu wilków. 
Wraz z rozwojem chrześcijaństwa zmienił się stosunek człowieka do zwierząt. Wilk stał się symbolem wszelkich negatywnych cech, takich jak chciwość, rozpusta i przebiegłość. W Biblii jest wielokrotnie wymieniany jako symbol herezji i grzechu.
W średniowieczu uważane za narzędzie szatana, związane z nocą i wszystkim, co złe.

Dygasiński symbolika wilka ciemna strona chrześcijaństwo


Wilczyca i mit założycielski Rzymu

Wilczyca wykarmiła piersią porzucone ludzkie dzieci Romulusa i Remusa, które były potomkami Rei Sylwii i boga Marsa. W miejsu, gdzie karmiła ich wilczyca mieli założyć miasto, jednak z powodu drwin Remusa, Romulus go zabił. Dzień tego bratobójstwa świętowany jest jako urodziny Rzymu, który miał swoją nazwę wziąć od imienia Romulusa - Roma (dzisiaj wiemy, że nazwa pochodzi od etruskiego plemienia Rumlna).

romulus remus wilczyca matka symbol ideal miloscie macierzyńskiej Rzym legenda

Wilczyca — namiętność, pożądanie se­ksualne. płodność. Prostytutki w starożyt­nym Rzymie nazywano wilczycami (łac. lupa 'wilczyca'), stąd lupanar — dom publiczny. 

Z innej jednak strony wilczyca jest symbolem matki, która wychowuje dzieci dla dobra swiata, a nie dla siebie samej, dlatego m.in. pozwala im na wolność i wystawia na próby. Analogicznie do mitu o Romulusie i Remusie, gdzie wilczyca miała wykarmić dzieci, choć nie przysługiwała się w ten sposób ani sobie, ani swojemu gatunkowi.


księżyc wilk noc podswiadomośc las polowanie samotność grupa przewodnik duchowy

 Wilk jako tatuaż


Tatuaż z wilkiem może oznaczać osobę świadomą swojej własnej wartości, umiejącą czerpać energię z wewnętrznego dzikusa- czyli tej strona naszej psychiki, która nie chce poddawać się nakazom społeczeństwa lub konkretnych ludzi (bywa bardzo pomocna, gdy musimy wyzwolić się z toksycznego związku).

Wilczyca będzie oznaczała silną kobietę, która nie boi się wyjść poza standardy ustanowione przez społeczeństwo, jednak potrafiącą zachować granice i zasady stada. Jej siłą jest bezinteresowność, ale też umie określić własne granice i  nie pozwala ich przekraczać.

Może też oznaczać siłę, instynkt, kontakt z zaświatami, waleczność, okrucieństwo, umiejętność funkcjonowania w stadzie, zdolność do wolnego wyrażania siebie.
tatuaż geometryczny wilk pomysł inspiracja co znaczy dla kogo

Wilki jako symbol śmierci


Rdzenni Indianie uważali, że jest to zwierzę, które najmocniej i najprawdziwiej doświadcza bliskości śmierci, dlatego mocno wiązali je z życiem po śmierci.  Wilki miały dostęp do niego (podobnie zresztą w kulturze starozytnych Greków, gdzie tak jak psy zajmowały się transportem zmarłych ze świata żywywych). Indnianie z plemiona Pawnee uważają, ze Gwiazda Wilka (Syriusz) jest umieszczona na nieboskłonie, abyśmy pamiętali, że to wilki przyniosły nam śmierć.


indianie ludność rdzenna ameryki wilki totem śmierć zaświaty dusze Gwiazda Wilka
dwa wilki w lesie zagubienie przewodnik odnalezienie ekspresja wewnętrzna siła insytynt

Ekpresja wewnętrznego głosu


Wielki, wyjąc, przekazują sobie wiele informacji na temat terytorium, obserwowanych zagrożeń. Również język ich gestów jest bardzo bogaty, dlatego świetnie potrafią dogadać się w grupie. Stado jest dla nich jedną z najważniejszych rzeczy, dlatego dla ludzi stają się symbolu umiejętności odnalezienia sie w grupie. Są nauczką, że niezależnie od tego, jak jesteś świetny, ten kto jest w grupie zawsze będzie skuteczniejszy od Ciebie.

wycie psa, wewnętrzny głos wyrazanie siebie ekspresja symbole wilk wilki znaczenie


Źródła:
http://www.spiritanimal.info/wolf-spirit-animal/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Romulus_i_Remus
http://ezodar.pl/index.php?/topic/3490-wilk/
http://www.itattoodesigns.com/tattoo-meanings/wolf.php

0 komentarze:

Prześlij komentarz