Róża - jaki kolor wybrać? - symbole i znaczenie


Podstawowym znaczeniem róży jest miłość, piękno i harmonia.

dywan z czerwonych róż symbolika róży
W Greckiej mitologii róża była atrybutem Afrodyty. Często przedstawiano ją z różami wokół głowy, szyi oraz stóp. Krzak róży wyrósł w kałuży krwi jej zmarłego kochanka- Adonisa.

Podobnie z krwi Chrystusa umęczonego na krzyżu wyrósł krzak róży.

W Tarocie róża jest symbolem harmonii. Wskazuje na dobrą nowinę, zwiastującą sprzyjające okoliczności. Jej kolce jednak oznaczają obronę, stratę, bezmyślność, W Wielkich Arkanach pojawia się przy postaci Magika, Głupca, Siły oraz Śmierci.

W Rzymie dziką różą wieszano na drzwiach lub domach, w których dyskutowało się sekretne sprawy. Stąd stwierdzenie sub rosa (czyli "pod różą"), które oznacza utrzymanie tajemnicy. Vide "Pensjonat pod różą" :D

W czasie uczty rozsywano na ciałach zmarłych wojowników płatki róż. Symbolizowały one krew poległych w bitwie i były związane z kultem Marsa - boga wojny.

Była często kojarzona z bóstwami kobiecymi Isis, Venus czy świętą Maryją.

U Różókrzyżowców (nurt mistyczny, zapoczątkowany z XV wieku, związany z tradycją gnostycką) róża była centrum symboliki i oznaczała mistyczna ścieżkę rozwoju duchowego.

W Zakonie Templariuszy (zdelegalizowany w XIV wieku) mężczyzn pasuje się mieczem, a kobiety – białą różą.

boginii róża kobiecość miłość wieczna symbol znak pamiątka

Róże w chrześcijaństwie


W chrześcijańswie uważano, że na miejscu pod krzyżem, na którym zmarł Jezus Chrystus wyrósł po jego śmierci krzak róży.
Róża była później symbolem męczenników i ich krwi (np. Św. Rita).

Róże są szeroko kojarzone z kulterm maryjnym. Widać to choćby w potocznej nazwie Psałterza Najświętszej Maryi Panny - czyli różańca.

Słowo różaniec pochodzi od słowa rosarium, czyli ogród różany. Pojawienie się różańca w Europie może wiązać się z powrotem rycerzy z pierwszych wypraw krzyżowych w XI wieku.

różówa róża znak symbol symbolika co oznacza tatuaż z różą


23 kwietnia w Katalonii obchodzi się Sant Jordi dia dels enamorats, czyli Dzień św. Jerzego - takie chrześcijańskie Walentynki, w których obdarowuje się swojego ukochanego książką i różą (wcześniej książki były dla mężczyzn, a kwiatki dla kobiet, obecnie raczej nie kultywuje się tradycji ograniczania dostępu do wiedzy kobietom, a mężczyznom do piękna kwiatów :) )

Róże a numerologia

róża płatki ilośc płatków róża z 5 płatka, , z 7 płatkami z 8 płatkami


Róża z ośmioma płatkami w sztuce renesansu oznaczała informację o ponownych narodzinach lub odrodzeniu

Róża z siedmioma płatkami w alchemii i sztuce oznaczała porządek i kosmiczne zrozumienie.

W średniowieczu róża z pięcioma płatkami utożsamiana była przez chrześcijan z pięcioma ranami Chrystusa.

Masoni użuwali symboliki 3 róż, by oznaczyć 3 cechy, które powinien pilęgnować adept - miłość, życie i światło.
Kolejnym masońskim symbolem jest róża wiatrów. Spokojnie - używano jej też (i nadal się używa) na mapach, by wskazywała kierunki świata.

róża wiatrów masońskie symbole róża

Kolor róży a jej znaczenie


Róże mają skomplikowaną symbolikę, dlatego w zalezności od kolory znaczą coś innego.

Czerwona róża


Czerwona róża bardzo silnie związana jest z miłościa zmysłową. Jest to rodzaj róży, który dają sobie kochankowie. Zarówno w poezji, malarstwie jak i współczesnej kinematografii czerwona róza oznacza miłość kochanków.

czerwona róża co znaczy czego jest symbolem miłość namiętność kochankowie


Różowa róża


Najbardziej uniwersalny kolor róż. Można je wysłać jako podziękowanie, gratulacje, na imieniny. Różowe róże są również najczęściej spotykane w dzikiej przyrodzie. Były też pierwszymi, które zaczęto hodować. W epoce wiktoriańskiej stały sie częstym motywem na tapetach i kartach z życzeniami. Obecnie angielska porcelana również bardzo lubi ten motyw.
kojarzona jest z uczuciami miłości i wdzięczności. Im ciemniejsce tym więcej jest symboliki docenienie i wdzięczności, im jaśniejsze odcienie tym znaczenie idzie bardziej w stronę delikatności i podziwu.Biała róża


Mozemy ja dac zarówno przyjacielowi, jak i ukochanej osobie, kiedy zaczyna jakiś nowy etap życia, związana jest powiem z nowym początkiem i jest oznaką powodzenia w nowych projektach. Dając ją pokazujemy szacunek oraz nadzieję na lepszą przyszłość. Dlatego też często możemy spotkać ją na ślubach i weselach. Pokazuje ona pewnie formalny, czysty i ceremonialny odcień miłości.
Idealnie będą się nadawać również dla naszych rodziców, opiekunów, profesorów i tutorów.
Kojarzona też z mistycyzmem i rozwojem duchowym.

Róża herbaciana


Powstała z połączenia rózy czerwonej i żółtej. Przywołuje skojarzenia z zachodami słońca, cytrynem oraz ogniem. Jest mocno energetyczna i jest idealnym sposobem, żeby przekazać innym nasze entuzjastyczne podejście. Idealna do składania gratulacji, ale również do innych celów, w których chcemy podkreślić naszą radość i namietność - to tyczy się zarówno relacji romatycznych jak i przyjacielskich, bo róże herbaciane sa pomieszaniem symboliki tych dwóch róż (żółtej i czerwonej).

Żółta róża


Kojarzona z przyjaźnią (friendzone!) i optymizmem. We wschodnich kulturach oznacza radość, wiedzę i energię. Jest też kojarzona z ochroną przez zazdrosnym kochankiem.


Błękitna róża


Symbol czegoś, co jest niemożliwe (vide 3. sezon Twin Peaks)

Czarna róża


Śmierć, również jako memento mori - "pamiętaj o śmierci" - czyli pamięć o tym, że wszyscy jesteśmy śmiertelni albo pamiątka po bliskim zmarłym.


szczególowo analizujac płatki nikt jeszcze nie zrozumiał piekna rózy anthony de mello

Co oznacza tatuaż z różąbukiet róż, żółta róża różowa róża, pomysł na tatuaż, tatuaże z różą, znaczenie


Czarna róża - koajrzona jest z różą spaloną. Czyli miłością, która się niezrealizowała, a osoba po rozstaniu jest wyniszczona cierpieniem i nie jest w stanie uwierzyć w miłość i jej pozytywną moc. róznież jak wyżej - pamiątka po zmarłym lub memento mori.

Znaczenie tatuażu z róża związane jest oczywiscie w jej kolorem. Róże z cierniami zawsze zwracają uwagę na aspekt cierpienia, dlatego w motywach tatuażu często pojawia się róża bez kolców, jak symbol miłości, duchowości, niewinności (najczęściej w zależnosci od koloru).

Czasem jednak różę z kolcami jako tatuaż interpretuje sie jak piękno, które można podziwiać, ale nie możesz go dotknąć, czyli takie które gwarantujee swoją czystość poprzez wstrzemięźliwość cielesną.

U marynarzy tatuaż z różą był pamiątką po ukochanej kobiecie - nie tylko chodziło o kochanki.

Tatuaż z różą jest również obietnicą miłości, która przezwycięża śmierć (jako nawiązanie do miłości Adonisa i Afrodyty).


buket z różami, znaczenie róż, kolory róży a ich znaczenie, symbole

Wczoraj gdy ktoś wypowiedział Twoje imię przy mnie głośno,
tak mi było gdyby róża przez otwarte wpadła okno.
Dziś kiedy jesteśmy razem, odwróciłam wzrok ku ścianie.
Róża? jak wygląda róża czy to kwiat, a może kamień?

Wisława Szymborska, Nic dwa razyŹródła:
http://www.flowermeaning.com/rose-flower-meaning/
https://pl.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3%C5%BCaniec
https://en.wikipedia.org/wiki/Rose_(symbolism)
http://undergroundinkcny.com/tattoo-symbolism/flower-tattoo-symbolism/rose-tattoo-symbolism/

0 komentarze:

Prześlij komentarz