Jaspis superfood wśród kamieni [działanie i właściwosci Jaspisu, w czym pomaga, jak nosić]

Jaspis można określić mianem superfood - ponieważ dodaje nam energii w momentach wyczerpania, silnych napięć i wszedzie tam, gdzie tracimy masę energii życiowej, bo zaburzona została nasza wewnętrzna harmonia. Japis bardzo lubi się z hematytem.

Grecki termin iaspis oznacza kamień poplamiony, cętkowany. Skała osadowa, zbita, drobnoziarnista, zbudowana z chalcedonu i kwarcu – występują one w zmiennych proporcjach. Zawiera różne minerały spełniające rolę domieszek są to: hematyt, goethyt, magnetyt, mangan, chloryty, aktynolit, epidot, zoisyt. Związki żelaza nadają jaspisom barwę brązową, żółtą, czerwoną lub zieloną.

W czym nam pomaga jaspis na drodze samorozwoju

Jaspis wspiera chęć życia i wiarę w siebie, dlatego często używają go osoby, które potrzebują wsparcia w sferze emocjonalnej, umysłowej lub duchowej.
Przypisuje się go Skorpionom. Wspiera poczucie niezależności i pozwala poradzić sobie z bólem.
Wagi i Strzelce mogą go używać jako wsparcia do odbijania złych energii ze świata i od innych osób.

Jest kamieniem odwagi dla osób, które podejmują trud samodoskonalenia się. Pomaga nam być szczerym z samym sobą i stanąć twarzą w twarz z naszymi problemami. Pomaga nam ruszyć do przodu w sposób łagodny i szanujący innych (jeżeli musimy zawalczyć o nasze, to nauczy nas asertywności, a nie strzelania z karabinu ;) ). Pomaga zwalczyć egoistyczne zachowania i myślenie egocentryczne, czyli takie skupiąjące wszystkie problemy świata na nas samych - uwaga nie chodzi tu tylko o osoby, mające świetne zdanie o sobie, również takie, które mają bardzo niską samoocenę i cierpią z tego powodu, i ta niska samoocena nie pozwala im przyjąć perspektywy innych osób na sprawę (na przykład tego, że kompletnie nie obchodzi ich, czy mamy nadwagę). Dzięki temu jaspis pozwala nam harmonijnie wejść w relacje z innymi ludźmi.

Zielony jaspis wspomaga w zachowaniach obsesyjno-kompulsywnych i balansuje je.
Jaspis fioletowy pomaga nam wyjśc z paradoksów lub zobaczyć, że dwie na pozór ścierające się ze sobą siły moga być częścią jednego procesu.
Żólty jaspis pomaga osobom doświaczających podrózy astralnych i innych pozacielesnych doświadczeń.
Jaspis pasiasty pomaga osobom oderwanych od rzeczywistość złapać kontakt z ziemią. Jeżeli więc Twoim problemem jest za dużo marzeń w stosunku do działania, to jest kamień dla Ciebie.

Jaspis pejzażowy działanie własciwości symbolika leczenie magia
W zależności od koloru przydatny do wspólpracy z innymi czakrami. Niezależnie jednak od konkretnego użycia jego kierunek działania to balansowanie energii w ciele.

Pomaga nam zorganizować swoje myśli, co przekłada się również na lepszą organizację w pracy i skuteczniejsze działanie na co dzień. Idealny kamień dla osób, które muszą oganriać kilka projektów (lub przestrzeni życiowych) na raz.

Jaspis nastawiony jest na długą współpracę, ale dzięki niemu jesteśmy w stanie wprowadzić długofalowe zmiany do naszego życia. Szczególnie przydatny przy zmianie nawyków.

Jaspis w lecznictwie

Tradycyjnie wierzy się, że jaspis leczy obszar brzucha i klatki piersiowej. Cornelius Agrippa i Al Biruni twierdzili, że pomaga w trudnych porodach. Holnderskie teksty z 1587 podają, ze poprawia krzepnięcie krwi oraz reguluje puls. Zwiększa tez płodność, kreatywnośc i pomaga w walce z impotencją.
Pomaga eliminowac stres i wprowadza stan w stan relaksu.
Jaspis brązowy i pejzażowy wspomagają uleczanie naszej karmy, wysuszenie tosyn, odkładających się w naszym organizmie od dawna i  wzmacniają układ odpornościowy.
Żółty jaspis pobudza oczyszczanie się z niewyrażanych wcześniej emocji oraz łagodzi problemy trawienne.

Jaspis pasiasty czaszka moc symbol wierzenia wiara magia działanie własciwości

Jaspis w innych kulturach


W mezopotamskim micie stworzenia bóg Marduk stworzył na Ziemii trzy sfery i ta pierwsza, na której znajdują się gwiazdoziory, jest zrobiona z jaspisu.
Echo tej legendy pobrzmiewa jeszcze w poezji greckiego poety Posidippa z roku 350 p.n.e., który opisuje jaskim jako "mglisty jaspis, kamień z eteru" (eter: w mitologii greckiej bóg jasnego światła, uosobienie wyższych rejonów niebieskich. Był górnym powietrzem, w przeciwstawieniu do niższego, aer, które zamieszkiwali bogowie z Zeusem na czele).


W starożytnym Egipcie kojarzony był z krwią mentruacyjną boginii Isis, stąd często dawano go kobietom w ciąży i w okresie laktacyjnym (czyli w sumie takim, które okresu nie mają).

Dawni szlifierze wierzyli, że japis wzmacnia ciało i przeciwdziała chorbom. Miał również sprawiać, że skorpiony i pająki trzymały się z dala od domostwa i zostawały w zatoce (także idealne dla arachnofibików).

Był amuletem przeciwko utopieniom oraz strzegł przed suszą. Można powiedzieć, że dbał o odpowiednie nawilżenie. ;) Potwierdza to cytat z poematu z IV wieku przed Chrystusem.

"Kto nosi zółto-zieloną spieczoną kulę jaspisu, ten zaspokoi się deszczem"

Chrześcijański biskup Salamis na Cyprze Epiphanius twierdził, że jaspis jest w stanie odpędzić złe fantazje. XV-wieczne niemieckie źródła dotyczace wysokiej magii stwierdzają, że jaspis świetnie radzi sobie z uporczywymi myślami, XVI-wieczne źródło natomiast podaje, że pozwala pozbyć się szkodliwych wyobrażeń. Dzisiaj pewnie nazwalibysmy to urojeniami paranoicznymi. Tym samym jaspi pomaga uporać się z wszelkimi negatywnymi myslami, snami, urojeniami, obrazami, które źle na nas wpływają.

W wierzeniach chrześcijański przypisywany męczennikom, jak głosi legenda powstału na skutek kapania krwi Chrystusa na krzyżu na kamienie pod krzyżem.

Jaspis czerwony krew chrystusa Egipt krew menstruacyjna Isis bogini kobiety w ciąży i w połogu

Różne odmiany jaspisu


Jaspis sezamkowy jak wszystkie jaspisy, jest kamieniem wspierającym człowieka, szczególnie w okresie stresów i kłopotów. Jego energia równoważy wszystkie czakry i ma działanie uspokajające. Jest to dobry kamień do wspomagania sił w czasie uzdrawiania fizycznego i emocjonalnego, polecany szczególnie dla terapeutów i uzdrowicieli.

Jaspis Kambara jest dobrym remedium dla napiętych nerwów, a także pomaga radzić sobie ze strachem i niepokojem. Ugruntowuje i ochrania, jego energia rozprasza negatywne myśli i wzmacnia pewność siebie. Kładąc jaspis Kambara w domu lub mieszkaniu, przywołuje się do tego miejsca spokój i stabilizację.

Jaspis drzewny jest doskonałym kamieniem dla ludzi, którzy chcą zacząć życie od nowa – znaleźć nową drogę, przestawić się na inny sposób myślenia, odrodzić się psychicznie. Pomaga pokonać ograniczenia i uwolnić się od strachu, daje wsparcie w stresujących sytuacjach, chroni energię osoby, która go nosi. Jaspis był używany przez szamanów do magicznych rytuałów, a przez Indian był uważany za święty kamień.

Jaspis brązowy i pomarańczowy, według amerykańskich ezoteryków, którzy korzystają z wiedzy Indian, leczy, ceruje i chroni aurę. Pomaga usunąć z niej “żądła traumy” i bolesnych wspomnień. Zatrzymuje ataki mentalne i wszelkie “negatywne strzały energetyczne”. Obniża poziom lęku i łagodzi fizyczny ból. Podczas spotkań i przyjęć suto zakrapianych alkoholem działa jako strażnik naszych ciał subtelnych i zapobiega, by nie przeniknęły przez nie obce byty.

Jaspis “rainforest” jest kamieniem połączenia z naturą i Matką Ziemią, budzi świadomość, że wszystkie organizmy są ze sobą połączone – ludzie, zwierzęta, rośliny i minerały. Polecany jest dla osób, które czują potrzebę uleczenia naszej planety i uleczenia ludzi poprzez odnowienie kontaktu z naturalnymi siłami. Zachęca do trybu życia zgodnego z naturą i ekologią, bez przejadania się, picia alkoholu, palenia papierosów i innych nawyków mających zły wpływ na ciało. Jaspis rainforest przypomina, że życie jest cennym darem i można obudzić w sobie radość.

Odmian jaspisu jest cała masa, między innymi jeszcze:
  • basanit – czarna odmiana jaspisu,
  • jaspis agatowy – zrośnięty z agatem, nakrapiany żółto, zielono lub brązowo jaspis,
  • jaspis egipski – czerwony lub żółty,
  • jaspis pejzażowy – brązowy o malowniczym wyglądzie,
  • jaspis pasiasty – powierzchnia pokryta barwnymi warstwami,
  • jaspis z Nunkirchen – białawy jaspis, który barwi się na niebiesko, by przypominał lapis lazuli,
  • mookait – pochodzący z Australii łączy barwę różową i żółtą w zbrudzonych odcieniach,
  • rogowiec – drobnoziarnista, różnobarwna odmiana jaspisu,
  • silex – w kolorze żółtym, czerwonym i brązowym,

Źródła: Judy Hall "101 power crystals"
https://lapisexcelis.blogspot.com/2013/05/jaspe.html
http://mineralesdelmundo.com/jaspe/
https://akademiaducha.pl/jaspis-matka-wszystkich-kamieni/

0 komentarze:

Prześlij komentarz