10 sposobów na rozwinięcie finansowej inteligencji [część 2]

Poznaj dziesięć cech, które posiadają ludzie bogaci, a które pomagają im pomnażać swój majątek. Już dziś zacznij dbać o przyszłość swoją i swoich dzieci. Pierwsze sposoby na rozwijanie finansowego ilorazu inteligencji podaliśmy tutaj. Dzisiaj ostatnia dawka wiedzy, z którą naprawdę warto się zapoznać. 

  1. Najpierw płać sobie – potęga zdyscyplinowania
Jeżeli nie potrafisz zdyscyplinować siebie, nie próbuj być bogaty, Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia” jak zostać bogatym, sposoby na wzbogacenie się, co zrobić, żeby być zamożnymTo jest zagadnienie, które było już częściowo poruszane tutaj. W tej części Kiyosaki porusza dodatkowo wartośc związaną z dyscypliną, którą narzucamy sobie i innych. Dlatego podkreśla ważność trzech umiejętności menedżerskich koniecznych do prowadzenia swojego biznesu.

Są to:
  • zarządzanie przepływem pieniędzy
  • zarządzanie ludźmi
  • zarządzanie czasem własnym


Poniżej diagram osoby, która najpierw płaci sobie

Najpierw płać sobie – schemat, aktywa,pasywa, rozchody, przychody, Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia” jak zostać bogatym, sposoby na wzbogacenie się, co zrobić, żeby być zamożnymOraz tej, której po opłaceniu innych nie starcza już na zapłatę dla siebie.

Najpierw płać sobie, przepływ pieniędzy u osoby biednej – schemat, aktywa,pasywa, rozchody, przychody, Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia” jak zostać bogatym, sposoby na wzbogacenie się, co zrobić, żeby być zamożnymUbodzy ludzie maja nawyki, które sprawiają, że pozostają biedni przez całe życie. Jednym z nich jest sięganie po swoje oszczędności. Oszczędności to nasze aktywa, a nie zabezpieczenie na tzw. wszelki wypadek. Zmiana celu oszczędzania z „nowy samochód” na „budowanie portfela inwestycyjnego” nie wiąże się z natychmiastową gratyfikacją. Dlatego potrzebna jest nam dyscyplina. Jednak może ona przyczynić się do polepszenia naszego standardu życia o wiele bardziej, niż lepszy samochód, którego będą nam zazdrościć sąsiedzi.

6. Doceń ekspertów - potęga dobrej rady

Dobry pośrednik sprawia, że Twoja inwestycja jest dla Ciebie bardziej opłacalna. Potrafi znaleźć to, czego szukasz, oszczędzając Twój czas i wykorzystując wiedzę, której nie posiadasz, tym samym oszczędzając czas potrzebny na jej przyswojenie.
Jedną z cech inteligencji finansowej jest umiejętność rozpoznawania tych ludzi i opłacania ich tak, by nadal chcieli dla Ciebie pracować.

Nie żałuj pieniędzy na dobrych doradców, Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia”Autor książki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec” daje jeszcze jedną radę w sprawie doradzców. Wybieraj tych, którzy sami dla siebie również pomnażają pieniądze w ten sam sposób. Jeżeli np. pośrednik nieruchomości, sam inwestuje swoje pieniądze w nieruchomości, wtedy mamy pewność, że rzeczywiście się na tym zna.

7. Dający Indianin – potęga brania czegoś za nic

Kiyosaki odwołuje się tutaj do amerykańskiego określenia wynikającego z nieporozumienia kulturowego. Gdy pierwsi kolonizatorzy przybyli do Ameryki byli zaskakiwani dziwnymi dla nich zwyczajami Indian. Np. Gdy było im zimno Indianie dawali im okrycie. Po jakimś czasie, gdy chcieli je z powrotem, biali reagowali oburzeniem, uznając, że otrzymane nakrycie to prezent, a więc ich własność.

W świecie finansów bycie dającym Indianinem jest kluczową postawą. Na samym początku musimy wiedzieć, kiedy otrzymamy pieniądze z powrotem oraz co przy okazji dostanę za darmo.

Czasem ta dodatkowa rzecz może stać się zaczątkiem nowej inwestycji.

  1. Aktywa kupują luksusy – potęga odraczania gratyfikacji

łatwo jest kupić samochód na kredyt, ale o wiele rozsądniej jest potraktować go jako motywację, do zarobienia pieniędzy. Założenie, że dobra luksusowe możemy sobie kupić jedynie, jeżeli zapracują na nie nasze aktywa ma dwie zalety:

  • motywuje nas do inwestowania
  • sprawia, że nie pracujemy dla banków

Dobra luksusowe kupują aktywa, a nie kredyty. Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia”
Kupuj dobra luksusowe za aktywa, a nie kredyty

W Polsce powszechna jest na przykład wiara, że telefonie komórkowe rozdają telefony za złotówkę. Często spotykam się z tłumaczeniami ludzi, że przecież rata za telefon, którą opłacają, wykorzystywana jest na rozmowy. Oczywiście operatorzy chcą byśmy tak myśleli, ale to nieprawda.
Dodatkowym marnotrawstwem jest to, że większość z nas w tej sytuacji (no bo przecież za złotówkę!) wybiera telefon, który jest zdecydowanie powyżej ich wymagań, więc nie wykorzystują jego potencjału, a płacą za niego producentowi oraz pośrednikowi, który nam go daje na kredyt.

Zostawmy więc nowoczesne telefony na czasy, gdy rachunki za nas będzie płacić nasza firma lub spółka.

9. Wczuj się w idola – potęga mitu

Kiyosaki opisuje tu, że gdy był mały i grał w baseball zawsze wyobrażał sobie w trakcie meczu, że jest jednym ze jego sportowych idoli. To dawało mu siłę, żeby działać. Ten sprytny mechanizm możemy wykorzystać również w życiu dorosłym, gdy zagłuszenia o których wspominałam tutaj, sprawiają, że mniej wydaje funkcjonujemy.

Gdy przychodzi do inwestowania, zbyt wielu ludzi robi z tego zbyt trudną rzecz, zamiast znaleźć wzorce, które spowodują, że będzie to wyglądało łatwo10. Ucz innych - potęga dawania

To co dajemy światu, wraca do nas. Oddzielmy związki z ludźmi od inwestycji. W świecie społecznym zasada wzajemności naprawdę działa, jednak jej efekty to nie zawsze jedynie dobra materialne.
Kiyosaki mówi, że bogaty ojciec ciągle powtarzał, że „biedni ludzie są bardziej chytrzy”. To uogólnienie, ponieważ jest wielu biednych ludzi, którzy właśnie przez to, że nie mają, to cieszą się dzieleniem tym, co akurat wpadło im w ręce. Prawda jednak nie jest taka, że większośc z nas nie jest aż tak biedna i zwykle bardzo bronimy naszych „bogactw”. Nie chodzi zresztą jedynie o dobra materialne. Wielu z nas mówi, że nie ma czasu działać charytatywnie, uczyć innych, czy pomagać komuś. A dobro, które wkładamy w świat, wróci do nas.

Życie często niesie za sobą ryzyko utraty czegoś, jednak przecież tak samo często dostajemy od niego rzeczy, których być może już nawet nie dostrzegamy. Pilnuj swoich finansów, ale nie stań się sknerą na innych polach. Jeżeli nie masz pieniędzy, możesz dać światu coś innego. Jeżeli masz pieniądze, to nie żałuj ich na pomoc innym.

Bądź hojny w tym, co posiadasz, a siły świata będą hojne w stosunku do Ciebie. Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia”Poznałeś/Poznałaś właśnie 10 zasad, dzięki którym ludzie wydajniej zarządzają swoimi pieniędzmi. Mam nadzieję, że choć w pewnej części ta wiedza przyda się w Twoim życiu.

Jeżeli chcesz poczytać na ten temat więcej odsyłam do tych artykułów:

oraz


Jeżeli uważasz, że ten tekst jest ciekawy, podziel się nim ze swoimi znajomymi i współpracownikami.

Czekam na Twoją opinię w komentarzu!

0 komentarze:

Prześlij komentarz