10 sposobów na rozwinięcie finansowej inteligencji [część 1]

Zarabianie pieniędzy nie jest łatwe. Szczególnie, gdy cały system szkolnictwa i wychowania jest nakierowany na wychowanie dobrych pracowników etatowych. Od początku główną motywacją do nauki jest bycie w lepszej szkole, dzięki której będziemy w lepszej szkole, dzięki której dostaniemy się na lepsze studia i zdobędziemy lepszą pracę.
Kiyosaki brutalnie mówi, że w prawdziwym życiu piątkowi uczniowie, pracują w firmach uczniów czwórkowych, które funkcjonują dzięki inwestycjom uczniów trójkowych.

W tym tekście postaram się przedstawić dziesięć sposobów na rozwinięcie inteligencji finansowej, która przyda się zarówno w naszym życiu, jak i w wychowaniu naszych dzieci, które będzie odpowiedzią na realia dzisiejszych czasów.

  1. Istotny powód – potęga ducha


Każdy chce być bogaty, ale większość z nas nie chce pokonywać swoich leków, ograniczeń, porażek, itd. Żeby mieć do tego siłę i odwagę, musimy umieć się dobrze zmotywować i przypominać sobie o tej motywacji w każdej chwili słabości.

Odpowiedź na pytanie „dlaczego chcę być bogaty to kombinacja naszych chcę i nie chcę, Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia” jak zostać bogatym, sposoby na wzbogacenie się, co zrobić, żeby być zamożnymPrzykłady motywacji po stronie tego, czego nie chcę warto sobie wypisać samemu i trzymać przy sobie jak talizman.
„Nie chcę pracować dla kogoś do końca życia.”
„Nie chcę, żeby moje dziecko wiedziało, że żaden z rodziców nigdy nie przyjdzie na jego mecz czy spektakl, dlatego że pracuje do 17:00 i musi dojechać.”
„Nie chcę, by państwo po mojej śmierci zabrało emeryturę, na którą pracowałem, zamiast oddać ją moim dzieciom.”
„Nie chcę żyć w strachu, że nie spłacę kredytu.”
„Nie chcę funkcjonować od pierwszego do pierwszego.”
„Nie chcę, żeby ktoś organizował cały mój czas wolny.”
„Nie chcę wszystkich słonecznych dni spędzać w biurze.”

→ Myślę, że już rozumiecie, o co chodzi i sami jesteście w stanie stworzyć swoją listę. :)

„Chcę zarządzać swoim czasem.”
„Chcę mieć możliwość spędzania tak długich wakacji, jak tego potrzebuję.”
„Chcę wstawać o takiej godzinie, która jest dla mnie najlepsza.”
„Chcę widzieć, że moja praca przekłada się na realne rezultaty.”
„Chcę móc być z bliskimi, gdy tego potrzebują.”

Im mocniej zakorzenione i bardziej emocjonalne są te motywy, tym bardziej będą nas one motywowały do działania. Nie bójcie się przed samymi sobą ujawnić tego, co naprawdę silnie Wam doskwiera i o czym tak naprawdę marzycie. Gdy będziecie już gotowi, czytajcie dalej.

2. Wybór – potęga woli


Kiyosaki mówi, że z każdym pieniądzem, który dostajemy do ręki, zyskujemy władzę wyboru – to co z nim zrobimy, wpłynie na to, czy w przyszłości będziemy przynależeć do ludzie biednych, klasy średniej, czy osób bogatych.

Nasze nawyki związane z wydawaniem pieniędzy mówią nam o tym, czy mamy naturę osoby bogatej czy biednej, Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia” jak zostać bogatym, sposoby na wzbogacenie się, co zrobić, żeby być zamożnymTo my decydujemy, czy jesteśmy bogaci, czy biedni. Oczywiście bogactwo nie przyjdzie do nas w jednej chwili. Za każdym jednak razem, gdy decydujemy, że nie interesują nas wiadomości gospodarcze, że nie mamy czasu zainteresować się cenami ziemi, że za dużo zachodu będzie z realizacją naszego pomysłu – kładziemy dodatkowe ziarenko na wadze, na szali z napisem „bieda”.
Oczywiście ludzie, którzy dziedziczą pieniądze mają w jakimś sensie łatwiej. Ale zamiast poświęcać się na użalanie się nas swoim położeniem i wnikanie w to, jak dobrze mają inni, możemy zacząć robić coś, co chociaż trochę przybliży nas do sukcesu. Każdy wysiłek to genialna nauka, której nikt nam już nie zabierze. Doświadczenie z pięciu porażek może przerodzić się w nasze „know-how”, które stanie się przyczyną naszego bogactwa.

Nawet gdy nie mamy funduszy, by inwestować, możemy gromadzić wiedzę na temat oszczędzania, sposobów inwestycji, itd. Świadomość funkcjonowania rynków inwestycyjnych i umiejętność zarządzania naszym portfelem inwestycyjnym przyda nam się, gdy już będziemy mieli jakieś pieniądze, a nie będziemy mieli czasu na kursy i czytanie.

Wszelka wiedza otwiera nam oczy na nowe możliwość, dlatego nigdy nie należy jej odkładać na później.

  1. Przyjaciele – potęga networkingu


Kiyosaki zwraca uwagę na fakt, że bogaci ludzie często mówią o pieniądzach. Nie wstydzą się tego tematu, mało tego, jest to jedna z rzeczy, która naprawdę ich interesuje. Każda wymiana doświadczeń, choćby najbardziej błaha, może stać się inspiracją, do pomysłu na to, jak pomnożyć swoje aktywa.

Bogaci ludzie nie wstydzą się rozmawiać o pieniądzach Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia” jak zostać bogatym, sposoby na wzbogacenie się, co zrobić, żeby być zamożnymW przeciwieństwie do nich ludzi biedni i średniozamożni uważają, że o pieniądzach się nie rozmawia. Temat ten poruszają jedynie w sytuacji, w której proszą o pożyczkę, lub tłumaczą się z tego, że czegoś nie robią.

Oczywiście nie jest tak, że powinniśmy się przyjaźnić tylko z ludźmi z najwyższej sfery. Wszystkie nasze znajomości są cenne. Nie tylko zresztą z perspektywy finansowej. Natomiast przebywanie w towarzystwie ludzi bogatych uczy nas tego, jak oni patrzą na świat, możemy czerpać od nich wiedzę, do której nie mamy dostępu, czytając jedynie codzienną gazetę. Nie powinniśmy stronić od takiego towarzystwa tylko dlatego, że czujemy, że do nich nie pasujemy. Nawet gdy uważamy, że bogaci ludzi są próżni lub zachłanni, dajmy im szansę. Chociażby tylko dlatego, by czegoś się od nich nauczyć.

  1. Wiedza – potęga umiejętności uczenia się


Powiedzenie „jesteś tym, co jesz” znamy chyba wszyscy. Dlaczego to, co wkładamy do naszej głowy miałoby mieć mniejszy skutek na to, kim jesteśmy, niż to, co wkładamy do naszego układu pokarmowego?

Jesteśmy tym, czego się nauczyliśmy Kiyosaki „Bogaty ojciec. Biedny ojciec. Czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy, i o czym nie wiedzą biedni i klasa średnia” jak zostać bogatym, sposoby na wzbogacenie się, co zrobić, żeby być zamożnymTo, co wiemy i jak szybko możemy się nauczyć czegoś nowego, jest istotnym miernikiem naszego sukcesu. Jeżeli posiadamy taką umiejętność, dlaczego nie wykorzystać jej do pomnażania naszego majątku?


Ostrożnie jednak dobierajmy to, czego się uczymy. Gdy idziemy na kurs gotowania może się zdarzyć, że w przyszłości zostaniemy kucharzem. Jeżeli nie jest to zawód, który chcemy wykonywać, lepiej takiego kursu w ogóle nie rozpoczynać. Wielu z nas decyduje o swojej ścieżce edukacyjnej za bardzo skupiając się na potrzebach rynku, które zmienią się zanim skończymy studia, lub prestiżowości danego kierunku. Prawda jest jednak taka, że jeżeli nie będziemy lubili tego, co robimy, to szanse na prawdziwy sukces zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym, mamy małe. Ani nie będziemy wybitni, ani nie będziemy odczuwać satysfakcji.

Na dzisiaj to tyle. Aby nie było za dużo na jeden raz (podobno teraz nie czyta się tekstów dłuższych niż trzy strony maszynopisu) podzieliłam tekst na dwa odcinki. W drugiej części poznacie kolejnych sześć metod niezbędnych do rozwinięcia finansowej inteligencji.

Jeżeli już dziś chcesz poczytać na ten temat więcej, odsyłam do tych artykułów:

oraz


A może słyszeliście o innych metodach rozwijania umiejętności zarządzania pieniędzmi? Podzielcie się nimi w komentarzu! :)

0 komentarze:

Prześlij komentarz