Zmień sposób myślenia o pieniądzach [część 2]

Dziś dalszy ciąg próby odpowiedzi na pytanie, jak zmienić myślenie o pieniądzach, by uzyskać niezależność finansową. W poprzednim tekście mówiliśmy o fundamentalnej zmianie podejścia do zarabiania i różnicach, jakie w tym podejściu występują u ludzi biednych i bogatych. Dziś podam Wam garść informacji, które są nam niezbędne, by lepiej operować naszym domowym budżetem.

Bogaci ludzie nabywają aktywa. Biedni i klasa średnia nabywają pasywa, ale myślą, że są to aktywa.

Szansa wyjścia z sytuacji biedaka – inteligencja finansowa


Możliwością zmiany naszego "ciułaczego" położenia jest wg Kiyosakiego zmiana podejścia do pieniędzy i zarządzania nimi.

Zanim jednak przejdziemy do tego co to są aktywa i co to są pasywa, Kiyosaki zwraca uwagę na jedną ważną rzecz. Nie da się zajmować finansami bez liczenia. Kontrola naszych wydatków jest rzeczą podstawową, więc użalanie się nad tym, że nigdy się nie było dobrym z matmy autor zostawia osobom, które wolą się nieść w nieznane na falach życia. Taka postawa zresztą nie jest z gruntu przegrana. Jest wiele osób, które w sposób przypadkowy nabyły fortunę, lub po prostu ją odziedziczyły. Jeśli jednak nie mamy takiego bajkowego horyzontu przed nami, to nie pozostaje nam nic innego, jak przełknąć gorzką pigułkę i zacząć liczyć pieniądze.

Jeżeli chcesz być bogaty, musisz czytać i rozumieć liczby teoria zarządzania finansami, jak być bogatym, Kiyosaki, Bogaty Ojciec Biedny ojciec, inteligencja finansowa

Aktywa i pasywa – co to takiego jest?


Kiyosaki od razu uprzedza, że bez zrozumienia tych dwóch terminów nie jesteśmy w stanie zmienić naszego podejścia do zarządzania własnymi (i nie tylko) finansami. Brzmią złowieszczo i często wiążą się ze skomplikowaną teorią. Na użytek książki Kiyosaki uprościł je najbardziej jak mógł. Odniósł się tutaj do sposobu, w jaki dzieci rozumieją te terminy. Uważa on bowiem, że myślenie ekonomiczne jest dla dzieci naturalne. To raczej my w procesie socjalizacji – w szkole i w domu – uczymy je tego, że pieniądze są brudne, że nie wypada o nich mówić, a ludzie, którzy nimi się zajmują, lub je mają, to krętacze. W związku z tym nabywamy przekonania, że pieniądze to coś, czego lepiej się nie tykać.

Aktywa są czymś takim, co wkłada pieniądze do mojej kieszeni. Pasywa to coś, co je wyjmuje. teoria zarządzania finansami, jak być bogatym, Kiyosaki, Bogaty Ojciec Biedny ojciec, inteligencja finansowaDla przeciętnego zjadacza chleba, który planuje zostać zjadaczem kawioru wliczonego w koszty, wystarczy ta prosta definicja wedle której aktywa to inwestycje, które dostarczają nam pieniędzy, a pasywa to inwestycje, z którymi związane są dodatkowe koszty utrzymania – np. przeglądy i benzyna w przypadku samochodu.

Biedni nie wiedzą, że ich prawdziwym problemem nie jest brak pieniędzy, lecz sposób wydawania tych, co mają. teoria zarządzania finansami, jak być bogatym, Kiyosaki, Bogaty Ojciec Biedny ojciec, inteligencja finansowaTa teza wielu na pewno wyda się przynajmniej kontrowersyjna, lecz jest ona zobrazowaniem sposobu podziału wydatków, które proponuje Kiyosaki. Dzieli on z jednej strony strony nasze pieniądze na przychody i rozchody. Z drugiej na to, co z nimi robimy – czyli wspomniane wyżej aktywa i pasywa.

Przepływ pieniędzy w naszym domowym budżecie – aktywa, pasywa, rozchody i przychody


Pasywa i aktywa definicja i przykłady teoria zarządzania finansami, jak być bogatym, Kiyosaki, Bogaty Ojciec Biedny ojciec, inteligencja finansowa
Rozchód i przychód - podział i przykłady


Widzimy więc, że w przychodach znajdują się wszelkie źródła pozyskanych przez nas pieniędzy (przykłady w tabelce nie wykluczają wszystkich możliwości), a rozchody to po prostu wszystkie wydatki, na które wydajemy nasze pieniądze.
Teraz możemy zobaczyć jak wygląda przepływ pieniędzy w przypadku aktywów.

Przepływ pieniędzy w przypadku aktywów Kiyosaki, Bogaty Ojciec Biedny ojciec, inteligencja finansowa schemat, diagram, Pasywa, Aktywa, rozchód, przychów
Przepływ pieniędzy w przypadku aktywówW przypadku aktywów pieniądze znowu do nas wracają, dzięki czemu możemy znowu w nie zainwestować. Ten schemat obrazuje znane powiedzenie, które mówi, że pieniądz rodzi pieniądz. W tym sensie właśnie aktywa wkładają pieniądze do naszej kieszeni.

Zobaczmy jak wygląda wzorzec przepływu pieniędzy w przypadku pasyw:

Wzorzec przepływu pieniędzy w przypadku pasyw, Kiyosaki, Bogaty Ojciec Biedny ojciec, inteligencja finansowa schemat, diagram, Pasywa, Aktywa, rozchód, przychów
Wzorzec przepływu pieniędzy w przypadku pasyw


Pieniądze przychodzą i natychmiast je wydajemy. Nic do nas nie wraca, choć oczywiście wspieramy konsumpcją naszą gospodarkę, dzięki czemu osoby, które mądrze zainwestowały w aktywa, mogą się bogacić.


W ten sposób właśnie pasywa wyciągają pieniądze z naszej kieszeni.

W następnej części pokażemy, jak wygląda przepływ pieniędzy w budżecie osoby bogatej i biednej oraz pokażemy, jak trafnie oceniać, co naprawdę jest aktywem, a co pasywem w naszym portfelu inwestycyjnym. :)

2 komentarze:

  1. Pieniądze niełatwo przychodzą a łatwo odchodzą. Za dużo dookoła pasywa, dlatego czekam na kolejny post :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ehh... Dokładnie! Dlatego właśnie pracuję nad tym, by odwrócić sytuację. ;) Niech trudnej odchodzą, żeby zaczęły łatwiej przychodzić. ;)

      Usuń