Co symbolizuje ptak?

Ptaki od zawsze fascynowały człowieka. Są one wyjątkowymi zwierzętami, które posiadają cechy, których nie skopiowały inne królestwa zwierząt. Ich śpiew niesie ukojenie, a obserwacja ich lotu przywołuje tęsknotę za prawdziwą wolnością. Czym są ptaki w warstwie symbolicznej? Czym nas zachwycają i dlaczego czasem budzą nasz strach?
Żaden ptak nie wzbija się za wysoko, jeśli wzbija się na własnych skrzydłach."
William Blake

„Po masakrze powinna zapanować wielka cisza i rzeczywiście jest cisza, którą naruszają tylko ptaki. A co mówią ptaki? To co można powiedzieć na temat masakry: „It – it?”


 Kurt Vonnegut (z książki Rzeźnia numer pięć)

Mu Xi - MYNA BIRD

Ptaki do specyficzne zwierzęta, które jako jedne z niewielu opanowały środowisko powietrzne, ale żyją również na Ziemi i niektóre potrafią zanurkować w wodzie.


Photo by: sunsurfer.tumblr.com

Ich kości są pneumatyczne (czyli wypełnione powietrzem), a za możliwość latania przypłaciły brakiem kończyn chwytnych. Jedynie tak specyficzne dostosowanie sprawiło, że mogą swobodnie unosić się w powietrzu. Gdy podziwiamy ich lot wydaje się, że łamią prawa natury - jakby były ponad ziemskim porządkiem.

Ptaki były symbolem duszy człowieka, która po jego śmierci odlatywała do innego świata. Czasem sama śmierć przedstawiana na ptasie podobieństwo. W niektórych wyobrażeniach ptaki uosabiają również samą duszę świata. Są traktowane jako jedynie na wpół należące do naszego materialnego świata.

James Ensor The Deadly Sins Dominated by Death

Wędrówki ptaków do dziś fascynują człowieka. Chociaż wiemy już, że nie odwiedzają wtedy krainy śmierci, bo dokładnie potrafimy śledzić trasę ich wędrówek, to nadal możemy tylko się domyślać, jak one to robią. Jakaś wewnętrzna siła każe im w danym momencie opuścić jakieś miejsce i lecieć setki kilometrów (bez GPSa!) przed siebie. Ta cudowna podróż dla człowieka ma znaczenie symboliczne, chociaż w przeciwieństwie do człowieka ptaki bardzo dobrze wiedzą, gdzie lecą.  ;) Przynajmniej możemy się tego domyślać po tym, że trafiają na miejsce.Być może ze względu na te zachowania ptaki były symbolem wewnętrznego głosu, przewodnika, który wskazuje właściwy kierunek i czas. Były one upostaciowieniem instynktu

Ale lot ptaka ma dla jeszcze jedno ważne znaczenie. Ptaki są dla nas symbolem wolności. Mówimy wolny jak ptak lub że coś nas uskrzydla. Ptak jest inspiracją pokazuje, że świat to jest coś więcej.

Ptasi śpiew nas ożywia - przypomina wewnętrzny głos, który budzi nas do życia - tak jak pierwsze ptasie trele są znakiem nadchodzącej wiosny.

Wiele bóstw miało cechy ptasie - szczególnie istotne wydają się skrzydła, które sprawiają, że można żyć na granicy światów. Mają je aniołowie - wysłannicy Boga, ale też w czasie wędrówek do innego świata szamanom wyrastają skrzydła, żeby dostać się do innej rzeczywistości.

Guercino - Saint Matthew and the Angel

Ptaki po swoich wędrówkach często wracają w te same miejsca, niejednokrotnie do tych samych gniazd. Pomimo wielu przygód, które spotykają w trakcie wędrówek wracają do swojego domu. Ludzi utożsamiają swoje domy z gniazdami, co widzimy między innymi w sferze językowej. Tak jak ptaki dobrze czujemy się w swoim gniazdku, budujemy gniazdo - w sensie zakładania rodziny. Bocian powracający do swojego gniazda uwitego na dachu zwiastuje szczęście dla domowników.

Jako pośrednik między ziemią, a niebem ptak może przynosić nam wiadomości lub być naszą modlitwą do bogów.

Człowiek, który próbował sobie przyswoić umiejętność latania, musiał być bardzo uważny, żeby nie ponieść kary, tak jak w micie o Dedalu i Ikarze, która opowiada o klęsce zbyt dużych ambicji człowieka."Ptak" Julian Tuwim

Na gałązce usiadł ptak:
Zaszczebiotał, zatrzepotał,
Ostry dzióbek w piórka otarł,
Rozkołysał cały krzak.

Potem z świrem frunął w lot!
A gałązka rozhuśtana
Jeszcze drży, uradowana,
Że ją tak rozpląsał trzpiot.


0 komentarze:

Prześlij komentarz