Zęby - symbolika

Wyszczerzone zęby kojarzą się z zagrożeniem. Nawet zwierzęta, gdy czują się zagrożone wyszczerzają zęby.

Ostre, zwierzęce zęby zdradzają, że nie mamy do czynienia z człowiekiem, tylko z jakimś potworem - czymś nieludzkim lub może pozaludzkim jak wampir, wilkołak.Znane są również wizerunki ryb z zębami lub waginy, które są archetypem kastracyjnym, symbolizującym zagrożenie rozszarpania na strzępy świadomości poprzez nieświadomość.
Dlatego sen o zębach może być związany z jakąś przemianą w naszej osobowości, której boimy się (jak większości drastycznych zmian). Często jest związane z oswajaniem wypartej części naszej osobowości.

Zęby są symbolem agresji i walki. Szczerząc je - nawet w lęku - pokazujemy, że mamy wolę przetrwania na tym świecie.


Z natury mamy 32 zęby - jednak ze względu na tryb życia możemy nie ocalić pełnego kompletu. Zdrowe zęby świadczą o bogactwie i elitarności. Widać to również we współcześnie, kiedy gwiazdy dbają mocno o to, by wszystkie zęby były zdrowe i białe. Nawet za cenę zamienienia ich na implanty.

Artefakt z 18 wieku. Materiał: kość słoniowa. Symbol kary za moralne zepsucie oraz robaki kłamstwa, które czają się w środku zęba.


W wielu kulturach w zdrowe zęby wkręcało się szlachetne kamienie, żeby podkreślić swoja wysoka pozycję. Analogiczną rolę pełniło wstawianie sobie złotych zębów.
Odłonięte w uśmiechu zęby świadczą o pewności siebie.Z drugiej strony również mogą świadczyć o nie dopuszczaniu do siebie faktów ze świata zewnętrznego lub o wstrzymywaniu wybuchu emocji. Tu równiez zęby stają się granicą pomiędzy tym, co świadome, a tym, co nieświadome. Razem z ustami stają się droga do wnętrza.

W niektórych kulturach kobiety malowały sobie zęby na ciemno, by udawać małe dzieci, a przez to pobudzać kochanka. Może wydawać się nam to dziwne, jednak w naszej kulturze podobną funkcję pełni golenie łona.W czasach biblijnych, w Izraelu, do stanu duchownego dopuszczane były tylko osoby z kompletem zębów. Psucie zebów świadczyło o psuciu się moralnym.

Baśnie fantastyczne ukazują zęby małych dzieci jako opłatę za przejście. Dlatego nie można wyrzucać mleczaków! ;)


Stąd zęby i ich wypadanie związane jest z rytami przejścia - pomiędzy jednym stanem, a drugim nie ma już powrotu.

Źródło: The book of symbols. Reflections on arechetypal images
Grafiki: pinterest.com

Zęby - w snach występują bardzo często. Zepsute, bolące: zapowiadają pogorszenie stanu zdrowia; utrata zęba: rozstanie z kimś bliskim; ząb przebijający przez dziąsło: przynosi jakąś wiadomość na jawie, często zapowiada ciążę; białe, lśniące zęby: radość; złoty ząb: pokusa.

Źródło: se.pl

0 komentarze:

Prześlij komentarz