Miś, misio, misiaczek, niedźwiedź - co znaczy?

Clarissa Pincola Estes w Biegnącej z wilkami opawiada historię, w której dziewczyna musiała zdobyć włos niedźwiedzia, aby zrobić lek dla swojego ojca lub męża.
Niedźwiedź nie był misiaczkiem. Mieszkał wysoko w górze i był dziki. Dziewczyna długi czas oswajała go za pomocą jedzenia, które zaoszczędziła w drodze na górę. Niedźwiedź zaufał jej i dał sbie wyrwać włos.


Ta opowieść symbolizuje oswajanie dzikiej części naszej osobowości. Ta opowieść uczy nas jak oswoić agresję w sobie. Nic się nie staje, jezeli będziemy jej zaprzeczać.

Już od czasów paleolitu niedźwiedź występuje jako bohater magicznych wierzeń ludzi.

Mądrość i ciekawość są to ludzkie cechy przypisywanie niedźwiedziom. Z drugiej strony są to zwierzęta o wiele większe i silniejsze niż ludzie. Jedne z największych zwierząt mięsożernych. Cechą łączącą go z człowiekiem jest również stawanie na dwóch nogach.


W mitycznych opowieściach jest postacią, która przeprowadza bohaterów do innego świata. Inne opowiadają o małżeństwach pomiędzy ludzmi i niedźwiedziami.Zwierzęta te łączą się w lecznictwem. Albo same miały uzdrowicielską moc, albo jako totem dawały taką moc szamanowi. Często szamani nosili w czasie obrzędów skóry niedźwiedzie, które dawały im nadludzką moc i zdolności.
W nordyckich obrzędach dawały siłę i odporność w walce, które spływały na wojowników poprzez rytualny taniec w niedźwiedzich skórach.

Jako postać, która wytrwale opiera się niebezpieczeństwom, niedźwiedź również zna tajemnice śmierci.

Niedźwiedź jest również zwierzęciem Artemidy dziewicy, nieustraszonej wojowniczki.

W alchemii niedźwiedź odwołuje się do mocy nieświadomości, które traktowane naiwnie, mogą wyrwać się spod kontroli i stać się wielkim niebezpieczeństwem.

Niedzwiedzica opiekująca sie swoimi dziećmi i nosząca je na sobie, staje się znakiem macierzyństwa. Dziewięcioletnie dziewczynki wtajemniczane w kult Artemidy tańczyły w skórach niedźwiedzich na znak płodności i narodzin.Gwiazdozbiór Małej i Wielkiej Niedźwiedzicy związany jest z Gwiazdą Polarną, która symbolizuje mistyczne podróże.

W związku ze snem zimowym, niedźwiedzie są kojarzone z symboliką powtórnych narodzin i cykli życia. Matki poprzez wylizywanie małych nadaja im kształt po zimie spędzonej w hibernacji. Taki obraz nawiązuje do fazy przyłączenia w trakcie obrzędów przejścia.
Również w kulturach szamańskich niedźwiedź był synonimem przejścia poprzez śmierć, zburzenia własnego ciała i odtworzenia go do nowego życia - wtajemniczonego w szamanizm.


Źródło: The book of symbols. Reflections of archetypal images.
Grafiki: weheart.it

A co znaczy w snach?

Nieszczęście przez przyjaciół lub niespodziewane zmartwienia i kłopoty lub nadgorliwa nadopiekuńczość lub szczęście w grze losowej lub przykra daleka podróż; Walczyć z nim - będziesz musiał przezwyciężyć silne pokusy; Zabić go - zwycięstwo w walce z wrogami lub ktoś pragnie Twej miłości; Dla młodej dziewczyny - rywalka może spowodować rozstanie z ukochanym; Być napadniętym - fałszywi przyjaciele lub strata przez ludzką złośliwość lub będziesz prześladowany; Uciekający - nieszczęścia i niepowodzenia; Futro z niego - otrzymasz lepszą pracę oraz szczęście i radość w domu; Polarny - ostrzeżenie przed oszustami w Twoim otoczeniu; Niedźwiadek - nieszczęście przez skrytych wrogów; Skóra z niego - pokonasz wszelkie przeszkody na drodze do sukcesów i zaszczytów; Tańczący - będziesz miał do czynienia z głupimi ludźmi; Polować - unikaj przygód.

Źródło: http://www.sennikonline.pl/niedzwiedz/

0 komentarze:

Prześlij komentarz