U-nie-zależnianie

Lee Jampolsky 21 lekcji - rozpoczynam cykle leczenia uzależnionej osobowości!

Uzależnienia w tej książce nie są tylko fizycznym uzależnieniem. Autor próbuje znaleźć schemat osobowości, która ma łatwość uzależniania się - od środków, ludzi, miejsc.

Jego strona internetowa: http://www.drleejampolsky.com/

Lekcja pierwsza

Nadaję wszystkiemu takie znaczenie, jakie dla mnie ma.

Nie chodzi tutaj o skrajny relatywizm! Przynajmniej dla mnie! ;) Staram się z lektur, ludzi i spotkań w życiu brać to, czego mogę się nauczyć. Czasem trzeba zagryźć wargi i zaufać, ale taka strategi bardziej się opłaca, niż odpychanie kijem na bezpieczny dystans.

To my decydujemy, co jest ważne dla nas w życiu. Niby oczywiste, ale jednak każdy z nas ma dwa systemy wartości - jeden deklarowany, a drugi życiowy.

Wiele osób mówi, że rodzina jest dla nich najważniejsza, ale w codziennych wyborach częściej okazuje się, że stawia ją dalej niż pracę, pasję, dobre samopoczucie.
Oczywiście część z tych rzeczy wynika z niezależnych od nas uwarunkowań. Musimy przecież siedzieć 8 godzin w pracy. A z dziećmi już tle czasu nie spędzamy.
Ale rozejrzyjmy się wokół. Naprawdę wszyscy też czują taką presję? Czy normalne jest, że budzimy się w nocy zlani potem, stresując się przed jakimś kolejnym spotkaniem?
A może wydaje nam się, że praca jest ważne,a le tak naprawdę spóźniamy się do niej, a w jej trakcie przeglądamy Facebooka?

Okazuje się, że duża część naszych ograniczeń jest w naszych głowach! Czy chcemy poświęcać tak dużo myśli pracy, denerwowaniu się na ludzi w urzędzie, sąsiadkę, która ćwiczy na perkusji? Jeżeli nie możemy zmienić jakiejś sytuacji, zmieńmy sposób myślenia o niej!
Złością i denerwowaniem się tylko związujemy się z rzeczami, które nam przeszkadzają. Uwolnijmy się od tego.
Skupiajmy się na rzeczach, które naprawdę są dla nas ważne.

Ćwiczenie Lee Jampolsky'ego:

Powtarzaj w myślach, wykorzystując różne przedmioty, ludzi, sytuacje:

Nadaję temu krzesłu taką wartość, jaką dla mnie ma.
Nadaję tej osobie taka wartość, jaką dla mnie ma.

Może brzmi głupio? To tylko proste przykłady, które mają wyrobić nawyk wycofywania się. Następnym razem, gdy będziemy kłócić się z ukochaną osobą z powodu niepozmywanych naczyń, mechanizm zadziała i pozwoli zdystansować się do sytuacji.


***

Następny krok tutaj

0 komentarze:

Prześlij komentarz